/ Temos / Negyvoji-jūra

Negyvoji jūra - sveikatos ir grožio šaltinis.

Negyvoji jūra – unikalus gamtos kompleksas, kurį pagrįstai galima laikyti vienu iš pasaulio stebuklų, gyvybinga vieta ne tik kelionėms, poilsiui, bet ir sveikatingumui.

Negyvoji jūra – tai pats giliausias, 377 m. gylio, druskingas ežeras mūsų planetoje, neturintis susisiekimo su vandenynu. Šio unikalaus vandens telkinio druskingumas net 33,7 %. Mineralinių medžiagų kiekis Negyvosios jūros vandenyje siekia 340 – 350 promilių, kai tuo tarpu Viduržemio jūros druskingumas – apie 40 promilių. Nuo seno manyta, kad tokios druskų koncentracijos vandenyje negali gyventi jokie gyvi organizmai. XX a. pabaigoje nustatyta, kad šiokia tokia gyvybė vandenyje vis dėlto egzistuoja: čia aptikta apie 70 rūšių bakterijų. Juokaujama, kad Negyvojoje jūroje randamos tik dvi gyvybės formos: bakterijos ir turistai.

Dėl didelio druskingumo žmonės neskęsdami gali plūduriuoti vandens paviršiuje, neatlikdami jokių judesių. Plūduriuodami galite ramiausiai skaityti knygą, sūpuotis tarsi koks plūduras, medituoti  ar tiesiog nusnūsti. Ilgiau gulėti tokiame vandenyje negali, nes kūnas tuoj aplimpa storu druskos sluoksniu. O druska kaipmat visas odos žaizdeles išgydo.

Negyvosios jūros kurortų klimatas palankiai veikia sveikatą. Apie šio natūralus SPA gydomąją galią žinoma nuo seniausių laikų. Dar prieš du tūkstančius metų buvo žinomos Negyvosios jūros gydomosios savybės, čia buvo vienas pirmųjų pasaulyje sveikatingumo kurortų, vieta, minima ir Biblijoje. Čia lankydavosi net Egipto karalienė Kleopatra. Kadangi nei vandenyje, nei pakrantėse beveik nėra augmenijos, nėra ir jokių augalinės kilmės alergenų. Įprastame jūros vandenyje druskų koncentracija siekia 3 proc., o Negyvosios jūros vandenyje druskos sudaro net 27 proc.

Negyvosios jūros pakrantėse daug ištirpusio nuo druskos juodojo purvo. Gydymo tikslais naudojamas ir unikalios sudėties iš jūros dugno išgaunamas purvas. Šis purvas – per milijonus metų sukaupusios mineralinės nuosėdos ir organinės medžiagos – naudojamas kosmetikoje, šiuo purvų tepasi norintys pasigydyti kūno negalavimais. Specialistai, tvirtina, kad šis purvas yra gydomasis, purvo vonios atlaiduoja, teikia žvalumo, malšina reumatinius bei nugaros skausmus.

Magnis, kalis, kalcio chloridas ir bromidai, esantys vandenyje, jaunina žmogaus odą, gerina nervų sistemos veiklą, aktyvina kraujo apytaką, stiprina kaulus ir nagus, atpalaiduoja raumenis, bet tuo pačiu suteikia kūnui energijos ir jėgų, stiprina imunitetą. Tad gerokai pamirkti tokiame vandenyje bent kartą gyvenime verta kiekvienam.

Negyvosios jūros vanduo – viena pagrindinių terapijos priemonių osteoartritu sergantiems žmonėms. Pilnas mineralų, labiau aliejų primenantis vanduo daugeliui pacientų palengvina ar iš viso numalšina kaulų ir sąnarių skausmus. Atlikti bandymai parodė, kad Negyvosios jūros vanduo per mėnesį stipriai apmalšindavo ir žvynelinės sukeltus simptomus. Dažnai sergantys sloga ir virusinėmis infekcijomis taip pat turėtų čia atkeliauti.

Ties Negyvosios jūros didesnis oro slėgis, taigi didesnė deguonies koncentracija ore, o saulės spinduliuose mažiau ultravioletinių spindulių, taip pat karšti mineraliniai šaltiniai, jūros vanduo, bromo prisodrintas oras – tai faktoriai, gerinantis nuotaiką ir palankiai veikiantys sveikatą.

Sanatorinis gydymas Negyvosios jūros kurorte rekomenduotinas sergant šiomis ligomis: 

  • Sąnarių bei judamojo atramos aparato (reumatoidinis artritas, artritas, artrozė, osteochondrozė ir kt.).
  • Virškinimo sistemos ligos (lėtinis cholecistitas, lėtinis kolitas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė ir kt.)
  • Nervų sistemos susirgimai (lėtinis nervų šaknelių uždegimas (radikulitas), periferinis neuritas, vibracinė liga ir kt.).
  • Ginekologiniai (adneksitas, endometritas, lėtinis gimdos priedų uždegimas, nevaisingumas).
  • Urologiniai (lėtinis prostatitas, cistitas).
  • Odos (psoriazė, egzema, neurodermitas,seborėjinis dermatitas, alerginės reakcijos).
  • Kvėpavimo takų (lėtinis bronchitas, įskaitant toksiška rūkaliaus bronchitą, lėtinis uždegimas, bronchinė astma, dažnos ūminės kvėpavimo takų infekcijos vaikams ir suaugusiems ir t.t).
  • 2 -ojo tipo cukrinis diabetas.

Šie gamtiniai ištekliai yra didžiausias Izraelio turtas, nes sutraukia didelius srautus turistų, norinčių ne tik pailsėti, bet ir pataisyti sveikatą. Tai galima padaryti sveikatingumo centruose, kur gydimas susideda iš maudymosi jūroje, kaitinimosi saulėje, maudymosi daug sieros turinčiame vandenyje ir gydymo purvu.

Gydymo kursas prie Negyvosios jūros trunka nuo dviejų iki keturių savaičių. Daugybė mokslininkų patvirtina psoriazės gydymo prie Negyvosios jūros efektyvumą. Be to, nereikėtų ignoruoti ir atlaiduojamojo gydymo poveikio, nes stresas – dažna psoriazės pradžios ir paūmėjimo priežastis.

Visa Negyvosios jūros pietinė pakrantė – Ein Bokek rajonas paverstas į vieną didžiulį gydyklų kompleksą su šiuolaikiškais įvairių kategorijų viešbučiais, kurie beveik visi išsidėstę ant jūros kranto, viliojantys išpuoselėtais paplūdimiais, gerai išvystytu restoranų, barų, parduotuvių tinklų.

Izraelį aplankyti palanku bet kuriuo metų laiku. Negyvosios jūros kurortuose nuolat vyrauja saulėti ir sausi orai. Čia iškrenta mažiau kaip 5 cm kritulių per metus. Vidutinė oro temperatūra vasarą 32 – 39 °C, o žiemą 20 – 23 °C. Todėl turizmo sezonas čia tęsiasi ištisus metus.

Negyvoji jūra – unikalus gamtos kompleksas, kurį pagrįstai galima laikyti vienu iš pasaulio stebuklų, gyvybinga vieta ne tik kelionėms, poilsiui, bet ir sveikatingumui.